016

První robot ze Zbrojovky – domácí blázen a miláček žen

1948
Výroba: Zbrojovka Brno

„Dávno se v brněnské Zbrojovce nemontují jen zbraně. Místo pušek vyrábějí zbrojováci psací stroje a místo revolverů si vymysleli domácího robota k ulehčení práce žen v domácnosti. Proto nikoho nepřekvapí přístroj, zvaný zbrojováky ‚domácí blázen‘, univerzální kuchyňský strojek ROBOT. Stane se nepochybně miláčkem všech žen, byť poněkud nákladným, neboť stojí 8300 Kčs. Ale stojí za to!

Elektricky poháněný strojek má 16 kusů dalšího příslušenství, kterého se používá k různým úkonům. Tak je možno na strojku šlehat, třít a hníst těsto a protlaky, šlehat smetanu, mlít maso a zeleninu, strouhat a krouhat, mlít mák, lisovat ovoce, na strojku je možno dělat zmrzlinu, mlít cukr a koření, míchat povidla, brousit nože, strojek může sloužit jako vývěva a čerpadlo, škrabe brambory, čistí a leští okna, parkety, příbory – prostě dělá vše, co je z domácích prací nejméně příjemné.

Tento zázrak v domácnosti nebyl zhotoven jen tak. Než se mohl pochlubit svou dokonalostí a všestranností, pracovala na něm dva roky konstruktérská skupina vedená konstruktérem Sedláčkem. Mnoho hospodyněk si již šetří a snad budou mít to štěstí, že bude dostatek materiálu a strojek hned dostanou.
Největší zájem o robota má SSSR.“

Lenka Hašková, Tvorba