048

Matrix

1999
Režie: Larry Wachowski, Andy Wachowski
Scénář: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

„Řeknu vám teď jednu věc, na kterou jsem přišel za tu dobu, co jsem tady. Napadla mě, když jsem se snažil zařadit váš druh a uvědomil jsem si, že vlastně nejste savci. Každý savec na téhle planetě se instinktivně snaží žít v rovnováze se svým okolním prostředím, ale vy, lidé, ne.

Někde se usadíte a tam se množíte a množíte, dokud nevyčerpáte všechny zdroje, takže můžete přežít jenom tak, že se zas přesunete jinam. Jen jeden druh organismů na téhle planetě se chová úplně stejně. Víte který? Jsou to viry. Lidé jsou jako choroba, rakovina téhle planety. Vy jste mor.

A my? My jsme lék.“
Agent

Souboj lidí se stroji, které sami vytvořili, to je opakující se téma umělé inteligence a její možné hegemonie nad člověkem. Podobně jako v příběhu Terminátora je také zde lidstvo budoucnosti na prahu totální prohry, ovšem nikoliv svého zničení.

Stroje v Matrixu naopak využívají lidské bytosti jako jediný zbývající zdroj energie poté, co byli lidmi připraveni o sluneční energii v důsledku dlouhého boje o nadvládu nad světem. Válka strojů proti člověku se odehrává namísto děsivé reality ve virtuálním světě, který vypadá jako náš skutečný svět a díky němuž si 99 % lidí vůbec nedokáže uvědomit, že jediným smyslem jejich života je plnit funkci biologické baterie.