046

Lego Mindstorms

1998

„Měl by počítač naprogramovat dítě nebo by mělo dítě programovat počítač?“
Seymour Papert

Robotická stavebnice LEGO Mindstorms je nejen populární hračka pro starší děti, ale také poměrně pokročilá výuková pomůcka. První verze byla uvedena na trh roku 1998 pod názvem Robotic Invention System (RIS). Byla pojmenována podle knihy Seymoura Paperta: Mindstorms – Děti, počítače a silné myšlenky.

Naše stavebnice ev3 pochází z roku 2013 a existuje ve dvou verzích pro domácí použití a výukové použití a vychází ze stavebnice LEGO Technic, se kterou je také kompatibilní. Součástí setu jsou kromě mechanických dílů také motory, senzory a programovatelná jednotka.

Jde již o třetí generaci, která byla vyvíjena na základě spolupráce s prestižními univerzitami a vědeckou komunitou. Stavebnice je dobře zdokumentována a kromě možností programovat ji pomocí oficiálně podporovaných jazyků existuje i celá řada nadšeneckých projektů, včetně neoficiálních řídicích jednotek například na bázi oblíbeného počítače Raspberry Pi.

Jednotlivé senzory a motory je možné dokupovat. Projekt má výbornou podporu na oficiálních stránkách výrobce, ale i od nadšenců. Nejnovější verze nazvaná Robot Invertor byla uvedena 12. června 2020.