012

Eric

1928
Autoři: kapitán William H. Richards, Allan H. Reffel
Science Museum, Londýn
Výroba repliky: Machine Planet

První britský robot, kterého sestavili dva váleční veteráni, aby otevřel výstavu Společnosti modelových inženýrů v londýnské Royal Horticultural Hall namísto krále Jiřího. Inspirací byla tvůrcům nejen Čapkova hra, která byla uvedena v Londýně už v roce 1923 a na kterou odkazují písmena R.U.R. na jeho hrudi, ale s největší pravděpodobností také další Čech, rodák z Velkého Meziříčí.

Erich Roučka byl úspěšný podnikatel, který už v roce 1911 založil v Blansku první firmu na výrobu elektrických měřících přístrojů v Rakousku-Uhersku a později v meziválečném období se věnoval obchodu s parními kotli a regulátory.

Po dohodě s bratry Čapkovými pojmenoval svůj první automatický regulátor E. R. ROBOT. Jeho firma exportovala mimo jiné také do Spojených států a na Britské ostrovy. Odtud se tedy nejspíše vzalo jméno jednoho z nejstarších robotů na světě.

Vzhledem k tomu, že originál Erica se nedochoval, londýnské Science Museum se rozhodlo vytvořit jeho repliku, a v roce 2017 se kurátorovi Benu Russellovi podařilo pohyblivého Erica sestrojit a znovu přivést k životu.