059

Cesta do pravěku – Triceratops jako učební pomůcka

2005–2020
Výroba: Machine Planet pro DinoPark
Hmotnost modelu dinosaura: 1150 kg
Rozměry modelu dinosaura: 600 x 210 x 250 cm

Hmotnost robotického skeletonu: 800 kg
Rozměry robotického skeletonu: 570 x 180 x 210 cm
Rozměry základny: 350 x 160 cm

Robotický model druhohorního býložravého dinosaura z období křídy je vyroben dle všech dostupných vědeckých poznatků co nejpodobněji skutečnému vyhynulému zvířeti. Tento robot je určen pro umístění do venkovních parků.

Povrchová kůže je vlastním vyvíjeným materiálem výrobce a při prezentaci snese dotek návštěvníka. Zkamenělé otisky dinosauří pokožky napovídají, jak vypadala její textura. Podle nejnovějších výzkumů je pravděpodobné, že jako dinosaurus řádu ptakopánvých vylučoval moč kloakou, což je na obou modelech znázorněno.

V pohybech těla je možné nalézt sedm pohybových ústrojí. Zvuková smyčka se kryje s jednotlivými polohami, které jsou řízeny počítačem vyvinutým speciálně pro účely ovládání podobných modelů. V těle modelu jsou pro pohybová ústrojí použity motory italské firmy Transtecno a dvě velikosti převodovek s čelním ozubením od stejného výrobce.

K pohonu očí je použita moderní planetová převodovka. Souběžný pohyb obou modelů probíhá společnou konfigurací řídicích počítačů. Pohybová sekvence je programována ve speciálně vyvinutém programovacím prostředí DinoGesture. Polohy se programují pomocí plynulé křivky/trajektorie, kterou motor po spuštění kopíruje.