doc. Ing. Robert Grepl, Ph.D.

Vedoucí odboru mechatroniky – Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Prvního robota jsem potkal v abíčku někdy v osmdesátkách – a byl to pro mě skutečně Malý Bůh. Tím opravdovým zlomem byl ale rok 1986 a speciál „Já robot“ – Vzpoura mozků a Golem. Ještě ne od Meyrinka, to o něco později. Vybral jsem si střední školu, která už neexistuje a po večerech bušil do klávesnice zo Skalice – ta byla hrozná, ale začalo mě bavit programování. Po třeťáku na strojárně jsem vážně uvažoval o robotice, ale naštěstí jsem se stal mechatronikem.

V roce 2003 jsme s kolegy postavili prvního českého chodícího robota – hrdě řízeného umělou neuronovou sítí (a dálkovým ovladačem). Samotný robot jménem Yaromír (taky už neexistuje) byl celkem neužitečný, ale poznal jsem, že je možné vyrobit elektronický zázrak na počkání (díky Milane!) a ponořil jsem se do tajů kinematiky, kterou učím doteď.

V roce 2008 jsem založil jabloňový sad, MECHatronickou LABoratoř a také genderově zcela nevyváženou rodinu, ve které mám stále podpisovou povinnost. K termínu výstavy lze konstatovat, že ovocný sad vzkvétá (hlavně na jaře) a MECHLABu se taky celkem daří (hlavně péčí všech těch šikovných robotů studentů). V současných dnech společně s kolegy v MECHLABu a MECHSOFTu pomáháme firmám robotizovat jejich procesy v inženýringu, vyvíjíme hardware a software pro měření a řízení (třeba robotických dinosaurů), hrajeme si s kolaborativními roboty, pijeme kávu a připravujeme výstavu ROBOT 2020.