Zbyněk Rederer

Moje úloha v přípravě a provozu výstavy Robot2020 by se dala charakterizovat jako robot-překladatel. Společně se svým lektorským týmem se budu snažit citlivě překládat odborné pojmy tvůrců, tedy nejlepších robotiků, mechatroniků a vědců do běžné lidské řeči. Toto poselství následně předávat co nejzábavněji a nejpochopitelněji dětským i dospělým návštěvníkům a zájmovým skupinám.

Již jako malý kluk jsem si oblíbil populárního androida C3PO z hvězdných válek, nelze se tedy divit tomu, že jsem do této rodiny zapadl velice rychle. I R2D2 byl fajn. Číslo 5 vlastně také. A spousta dalších! Roboti, sci-fi a fantasy mne provázely celým dětstvím i příšernou pubertou. Díkybohu mne tento zájem nepustil ani v dospělém životě. Když k tomu přidám, že se od svých patnácti let věnuji průvodcovství, lektorství, muzejní pedagogice a historii, je to slušný základ pro tak potřebnou fantazii a představivost.

Soudě dle fotografie, uplynulo již od těchto začátků (bohužel) pár let. Využil jsem je k načerpání zkušeností, které teď jako muzejní lektor předávám, nejen dětem, v mnoha robotizovaných doprovodných programech, pracovních listech i třeba formou mluvících robotických hlavonožců. A jako legendární Geppeto, i já jsem si pro výstavu stvořil svého „Pinocchia“. Jmenuje se T1MB00, robotek, který se již nemůže dočkat, až děti provede svým světem.